St Mary’s Hampstead Staff List 2019/20

Headmistress Mrs Harriet Connor-Earl, B.A., QTS
Deputy Head Miss Philippa d’Aquino, B.A. (Hons), QTS
Deputy Head – Academic Mr Martin Otter, B.A. (Hons), PGCE
Early Years Foundation Stage Department
Head of EYFS Mrs Amanda Jennings, B.Ed. (Hons), NNEB, Montessori Dip.
Nursery Ms Rebekah Baldwin
Miss Marta Ballus, B.Ed. EFL, QTS
Miss Charlene Clarke, B.A. (Hons) Early Childhood Studies
Mrs Christine Edwards, NNEB
Mrs Nasrin Eshghi, NVQ L3
Mrs Stacie Kanaris, CACHE Level 3 in Childcare & Education
Mrs Antonia Fletcher, B.Soc.Sc (Hons), PGCE
Miss Sarah Halley, Level 4 Early Childhood Studies, CACHE Level 3 CYPW, Level 1 BSL
Miss Peta Harrison, B.A. (Hons), NVQ L4
Mrs Louise Shaer, NNEB Montessori Dip.
Mrs Jaana Tarto, B.A. (Hons)
Reception RP Mrs Ruby Panapa, B.Ed.
Mrs Romona Greene-Bacchus, NNEB, Spec. Teach. Assist. Cert.
Reception MH Miss Maddie Holgate, B.Ed (Early Childhood & Primary), QTS
Miss Janey Vincent, NVQ L3
Pre-Prep Department
Year 1AH Miss Annie Heaton, B.A., B.Ed.
Year 1NE & Director of Pupil Progression Miss Nicky Eaglesham, B.Ed. (Hons), QTS
Year 1 Mr Callum Granger – Teaching Assistant
Year 2KH Miss Katherine Halbert, B.A. (Hons) PGCE (Cantab)
Year 2LM Miss Lucy McManus, B.Ed. (Hons)
Year 2 Miss Caroline Norman, B.A. (Hons) – Teaching Assistant
Mr Nayim Hassoun – Teaching Assistant
Mrs Kim Sabourin, B.A. (Hons) – Teaching Assistant
Prep Department
Year 3LS Miss Lina Sodaro, B.Sc. (Hons), PGCE
Mrs Namita Ragoowansi – Teaching Assistant
Year 3HG Ms Helen Griffiths, B.Sc.(Hons), PGCE
Ms Ilaria Norsa – Teaching Assistant
Year 4NT Miss Natasha Truman, B.A. (Hons), PGCE
Year 4IJ Mr Ian Jeffery B.Ed. (Hons) Cantab
Year 4 Ms Rebecca Yeoh, B.A. (Hons), QTS
Year 5ES Mrs Eileen Sciacaluga, Cert.Ed. CTC
Year 5KS Miss Katie Smith, B.A. (Hons), PGCE
Miss Eva Vanhaesebroeck – Teaching Assistant
Year 6SB Miss Sarah-Jane Bos, B.Sc. (Hons), PGCE
Ms Octavia Chin, B.A. (Hons) (Cantab) – Teaching Assistant
Year 6BC Mr Ben Cooper, B.Sc. (Hons)
PPA Teacher Mrs Shani Blich, M.A., PGCE
Learning Support Department
Head of Learning Support

Mr Joel Futerman, B.Soc.Sci (Hons), PGCE, National Award for Special Educational Needs Coordinators

Learning Support Teachers Miss Melissa Burtenshaw
Mrs Catherine Keane, Cert.Ed. CTC, Dip Remedial Speech, Phono Graphix Therapist, RSA Dip SpLD, Advanced Diploma in the Education and Psychology of Children with SEN
Mrs Jane Lowe
Mrs Francesca Summerfield, M.A., B.Ed.(Hons), OCR Cert. Spld.
Specialist Staff
Head of Art, Design and Technology Miss Tunjay Fehmi, B.A. (Hons), Cert.Ed.
STEAM Leader of Learning Ms Kathleen Warren, B.Ed. (Hons), M.of Int.Ed. (School Leadership)
Head of Modern Languages Ms Laurence Seguier, M.A.
Head of Music Mrs Pamela Day, GLCM, LLCM, ALCM
Head of P.E. and Games Mr Matthew Halsall, LLB, PGCE
P.E. and Games Teacher Mr Julian Richardson, B.Sc. (Hons), PGCert P.E. Specialist
Gymnastics Coach Mrs Suzanne Rimini, B.A. (Hons), UKCC Level 2 Women’s Artistic Gymnastics’ Coaching Qualification
Head of Science Miss Philippa d’Aquino, B.A. (Hons), QTS
Library Manager Ms Joy Hsu B.A., LLB, Adv. Dip. Garden Design
Peripatetic Staff
Piano Mr Samuel Watts, B.A. (Hons), MA
Violin Ms Agnes Szelei-Kiss Dip.Ed. (Mus)
Flute and Recorder Mrs Anastasia Arnold, GTCL, LTCL
Singing Mr Thomas Coltman, B.Mus. (Hons)
Pastoral Staff
Chaplain Father Chris Connor, M.A.
School Events and Support Assistant Mrs Norah Wellbelove
Admin Staff
Bursar Mrs Sara Gibbins, ACA CTA
Finance Manager Ms Debbie Stewart
Finance Assistants Mrs Amy Thompson
Mrs Anita Jenkins
Admissions Registrar & School Administrator Mr Thomas Wood, MSt (Oxon), BMus (Hons)
Head of Marketing Mrs Lucy Chown, B.Sc. (Hons)
Network Manager Mr Edward Taylor
I.T. Technician Mr David Gonzalez
P.A. to the Headmistress  Mrs Hannah Thomas
School Nurse & Attendance Administrator Ms Caroline Seo, RGN
Receptionist Mrs Josephine Boon
Receptionist & After School Coordinator Miss Eleni Demetriou, N.N.E.B., NVQ L3&4 
Secretary to the Trustees and Governors Ms Angela Arthur
Premises Staff
Premises Manager Mr Alex Austria, B.A. (Hons), MIWFM
Caretakers Mr William Perez
Mr Gerry Durbin
Lunchtime Supervisor / Cleaner Mrs Johana Boquera Pasmin